четвер, 20 лютого 2020 р.

Царевська Т. С. ВПЛИВ РОЗВИТКУ МЕРЕЖЕВОЇ ЛІТЕРАТУРИ НА ВИДАВНИЧУ СПРАВУ


Царевська Т. С.
студентка 4 курсу
ДЗ «Луганський національний університет імені Тараса Шевченка»
Наук. кер.: Пінчук Т. С., к. філол. н., професор

ВПЛИВ РОЗВИТКУ МЕРЕЖЕВОЇ ЛІТЕРАТУРИ НА ВИДАВНИЧУ СПРАВУ

Рукописне, а потім друковане слово цінувалося на всіх етапах розвитку видавничої справи. У зв’язку з цим у різних куточках світу почали з’являтися видавництва. Спочатку вони були невеликими і мали змогу виконувати невеликі замовлення. З розвитком технологій вони перетворилися на великі фірми з сучасним обладнанням. Зміни у сфері видання книг та втрата інтересу реципієнта до друкованого слова розпочалася після розвитку мережевої літератури.
Розвиток та особливості мережевої літератури досліджували М. Визель, А. Генис, С. Корнєв, С. Костирко, М. Костянтинова,  А. Левін, Г. Рябов, В. Схелйенс, Т. Шмідт. Дослідженням особливостей ринку електронної української книги займалися О. Афонін, О. Копайгора, Н. Передерієнко, Н. Петрова.
Становлення електронної книги викликало неабиякий інтерес у більшості науковців, адже мережева література стосувалася більшості сфер життя людини. Так, наприклад С. Корнєв виокремив шість особливостей мережевої літератури:
– доступність;
– модифікація тексту;
– розвиток літературних жанрів;
– зміна зв’язку між автором і читачем;
– завершення постмодерну [див.: 2].
У свою чергу В. Схелйенс окреслює такі ознаки віртуальної літератури:
– безперешкодне видання твору;
– відсутність редагування;
– траспарентність твору [див.: 1].
Жоден із науковців не зазначає про негативний вплив мережевої літератури на здоров’я людини, видавничий ринок та на економіку в цілому.
Використання електронних джерел отримання інформації псує зір людини, що є негативним фактором впливу. Не найкращим чином розвиток мережевої літератури впливає й на видавничий бізнес, адже через відсутність попиту, неможливості використання мультимедійних інструментів, друкована книга втрачає зацікавленість реципієнта, поступово перетворюючись на минуле. З цієї причини багато видавництв припиняють своє існування або продовжують себе реалізовувати в мережі Інтернет. Але через шалену конкуренцію така зміна інформаційного поля діяльності вартує їм великих фінансових та трудових зусиль.
Серед змін, які внесла поява мережевої літератури, варто виділити наступні:
     зміна психології читання та сприйняття матеріалу через ритм життя та розвиток технологій;
     реорганізація бібліотечної система, яка поки рухається повільними темпами через відсутність фінансування для швидкої зміни формату;
     впровадження в електронну книгу мультимедійних інструментів, які підвищують інтерес до читання для різних вікових груп. Особливо часто вони зустрічаються у дитячий мережевій літературі як засіб для концентрації уваги маленького читача та зацікавлення його до слова;
     цифрові технології, у тому числі й мережева література, виховує нове покоління людей, які  вже майже зовсім не звертають увагу на друковане видання, обираючи гаджети, що мають більше можливостей [див.: 3].
Такі зміни є масштабними і впливають на розповсюдження друкованого слова. Незважаючи на мобільність та гнучкість, тільки незначна кількість людей серйозно замислюється над тим, що книгу приємніше сприймати психологічно й фізично. Її можна відчути тактильно, насолодитися запахом віддрукованого паперу та мати можливість читати, не використовуючи електроенергію. Увагу на такі дрібниці звертають лише справжні поціновувачі книжок, які звикли перегортати сторінки реального видання. Але більшість тих, хто не має часу для насолоди та живе в ритмі нон-стоп, надає перевагу більш швидкому способу отримання інформації.
Незважаючи на зниження попиту на друковану продукцію, видавництва задля утримання свого підприємства на видавничому ринку повинні вживати відповідних заходів та модифікувати друковані видання. Для цього необхідні відповідні поліграфічні технології та спеціалісти в сфері верстки, дизайну. Такі професії користуються попитом на ринку праці, тому професіоналів у цьому напрямку доволі важко знайти.
Проаналізувавши особливості мережевої літератури та причини занепаду видавничої справи, можна зробити висновок, що із появою сучасних технологій та доступністю матеріалів у мережі Інтернет, користувачі почали забувати друковану книжку, адже вона не містить жодних мультимедійних параметрів, а використання потребує коштів та часу. Тому люди надають перевагу мережевій літературі, темпи розвитку якої набирають обертів, поступово зводячи діяльність видавництв до мінімума.
Література
1. Алексрома. Сетера и литера : веб-сайт. URL:  ttp://www.litera.ru/ slova/andreev/setnet (дата звернення: 16. 02. 2020).
2. Корнев С. Теория сетературы. Новое Литературное Обозрение. 1998. № 4. С. 32.
3. Формування ринку української елентронної книжки: проблеми і перспективи. Аналітична записка. URL: https://niss.gov.ua/doslidzhennya/gumanitarniy-rozvitok/formuvannya-rinku-ukrainskoi-elentronnoi-knizhki-problemi-i (дата звернення: 16. 02. 2020).

6 коментарів:

  1. Добрий день. Як Ви вважаєте, які заходи необхідно вживати, щоб електронні книги остаточно не витіснили паперові, окрім вказаного Вами модифікування друкованого видання? Та чи на Вашу думку, в недалекому майбутньому електронні та друковані видання будуть співіснувати приблизно так, як зараз театр і кіно? Дякую за відповідь.

    ВідповістиВидалити
    Відповіді
    1. Добрий вечір! Дякую за запитання. На мою думку видавці також повинні замислитися про введення сучасних технологій у друковане видання, щоб усі бажаючи мали змогу переглянути окремі фрагменти книги за допомогою смартфонів. Деякі видавництва вже практикують це, чим дуже приваблюють та дивують своїх читачів. Якщо розвивати книги в художньому, технологічному напрямку, то симбіоз електронного та друкованого видання є цілком можливим.

      Видалити
  2. А як Ви відноситися до наступної думки: завдяки своїй доступності та зручності електронні видання сприяють тому, що більше людей беруться за читання. Помітила, що все частіше помічаю читаючих той же нон-фікшн серед знайомих, які раніше не купували книжок і які не відносяться до книголюбів. Погоджуся, що “жива” книга краща, але бачу багато плюсів і у розвитку електронних видань, бо вони заманюють до читання більшу аудиторію.

    ВідповістиВидалити
    Відповіді
    1. Звісно, зручність у використанні є вагомою перевагою для електронних видань, але й існує така проблема як неякісний текст або порушення авторських прав. Через це виникає деяка недовіра до мережевої літератури. Зважаючи на це людина, яка обирає електронні книги повинна переконатися у якості тексту.

      Видалити
  3. Доброго дня! Дякую за цікаву доповідь. А яким книгам віддаєте перевагу Ви і ваші однолітки - електронним чи друкованим?

    ВідповістиВидалити
  4. Добрий день! Як ви вважаєте, чи пов'язане підвищення популярності мережевої літератури з низьким рівнем культури споживання? Адже часто читач може віддавати перевагу електронній книжці саме через те, що багато творів можна завантажити безкоштовно (здебільшого на піратських ресурсах).

    ВідповістиВидалити

Примітка: лише член цього блогу може опублікувати коментар.