Інформацій- ний лист

Збірники наукових праць

вівторок, 21 лютого 2017 р.

Дерій М.-К. Д. ПРОБЛЕМА СВОБОДИ МОРАЛЬНОГО ВИБОРУ ГЕРОЇВ РОМАНУ «П’ЯТЬ СЕКУНД, П’ЯТЬ ДНІВ» Є. ПОЛОЖІЯ

Дерій М.-К. Д.
студентка 3 курсу,
Запорізький національний університет
Наук. кер.: Горбач Н. В., к. філол. н, доцент

Найважливішими умовами моральної поведінки людини є її свобода і можливість морального самовизначення. В етиці як філософському вченні про мораль проблема свободи морального вибору вирішувалася двома шляхами.
У першому – накреслився він у працях стоїків, Б. Спінози, Г. В. Ф. Гегеля – роль вільного вибору особи зведена до мінімуму, оскільки вважається, що вона не в змозі перебороти дію об’єктивних законів природи і суспільства Особа лише усвідомлює ці сили як необхідність, згідно з якою і вибудовує свою поведінку.
Другий – започаткований в епоху еллінізму Епікуром і розвинений у християнській етиці – зумовлює вибір людиною своєї поведінки її суб’єктивною свідомістю. Згідно з таким розумінням поняття морального вибору визначається і сучасними дослідниками: «Моральний вибір – акт моральної активності, що відображає виявлення людиною своєї автономії, самовизначеність, взаємодію із системою цінностей (норми, принципи, ідеали, оціночні уявлення тощо) та способів їх реалізації у вчинках людини та мотиви поведінки. Моральний вибір здійснюється тут і тепер – в умовах, які людині не підвладні»  [1, с. 808].
Головна суть свободи морального вибору – це здатність людини діяти в певних обставинах згідно своєї життєвої позиції. Позачасовість цієї категорії зумовила інтерес до неї не лише в науці, але й художній літературі. Свідченням чого є, зокрема, й роман Є. Положія «П’ять секунд, п’ять днів».
Головним героєм твору є Бойченков – людина, далека від майданного пафосу чи  героїзму, зосереджена на інтересах своєї сім’ї. Навіть вибір місця його роботи – Бойченков працює обхідником на залізниці – зумовлений можливістю більше часу проводити в колі дружини і дітей.
Проте початок воєнних дій на сході держави змінює і життя звичайного робітника з Семихаток: «…Бойченков … вперто хотів скласти свою голову там, на сході країни…» [2, с. 11 ]. У цьому образі автор показує людину, моральний вибір якої здійснюється «тут і тепер – в умовах, які людині не підвладні» [1]. Він мужньо та рішуче  бореться спершу за права громадян у незалежних профспілках, а з часом – зі зброєю в руках захищає незалежність своєї Батьківщини. Сила духу Бойченкова забезпечує йому свободу вибору навіть у таких ситуаціях, у яких практично вибору не було: він витримує все навіть тоді, коли залишається тяжкопоранений без найменших можливостей для порятунку,
Справжнім сміливцем, борцем за свою Батьківщину в романі є герой на прізвисько Мудрий. Внутрішня переконаність у правоті своїх вчинків і сила волі дали можливість йому, відчуваючи біль фізичний від поранень і моральний від втрати своїх бойових товаришів, вижити: «Пообіцяв Мудрий щось страшне. Потім. Колись. Коли виберуться. Коли повернуться. Якщо повернуться» [2, с. 54].
Ще один герой, якого обставини спонукали зробити моральний вибір  – лікар 51-ї бригади Влад. Він свідомо обрав професію лікаря як одну з найбільш мирних, бо з самого дитинства «Влад хотів допомагати людям» [2, с. 82]. Під час Майдану хлопець удень працював у міліцейській лікарні, а ввечері виходив на площу, де стикався зі своїми ж пацієнтами, але вже у формі й з дубинками.  Чуйність Влада проявляється в ставленні до матері і старшої сестри, від яких він до часу приховує своє рішення піти на війну. І навіть коли Алевтина, дізнавшись, відмовляла брата від цієї ідеї, він був упевнений, що робить правильний вибір – допомагати людям, лікувати їх, рятувати життя в самому пеклі.  «Не хвилюйся. Прийдуть люди і допоможуть» [2, с. 85], – висловлював Влад сестрі своє переконання в людській небайдужості і взаємовиручці, у яких він переконався в часи Майдану. На жаль, у правоті цих слів сестра переконалася через загибель брата: «…все місто сьогодні прощається з Владом...» [2, с. 173 ]. Доля його склалася трагічно, але він, врятувавши сотні життів своїх товаришів, побратимів, які боролися за свою Батьківщину, також наближав перемогу.
Умовно усі персонажі роману згруповуються в два табори саме за тим, який моральний вибір вони зробили, опинившись по одну сторону добра чи зла. З одного боку, це Бойченков, Мудрий, Влад й інші безіменні героїї твору, вибір поведінки яких зумовлений високими моральними цінностями, а з іншого – ті, кому не вдалося підпорядкувати обставини своїй волі. Автор не вдається до осуду дій жодного свого персонажа, усвідомлюючи, в яких часом нелюдських умовах робився їхній вибір. Проте, Є. далекий і від занепадницьких настроїв навіть у картині розстрілу нашими полоненими своїх побратимів. Серед тих, хто рятував власне життя у такий спосіб, були й ті, хто не дав обставинам знищити Людину в собі: «Не хочеш у своїх стріляти?...Ні, не буду я стріляти у своїх» [2, с. 101].
Персонажем, який викликає тільки негативні почуття, є бізнесмен у камуфляжі  Юрій Косенко. Для нього війна –  це можливість зробити кар’єру і збагатитися: «Косенко огидно посміхнувся … «Так все правильно – мені і живеться краще! … Всі люди не можуть жити гарно, це неможливо» [2, с. 164 ].
Роман Є. Положія «П’ять секунд, п’ять днів» розкриває джерела героїзму учорашніх працівників «негероїчних» професій, а сьогодні – захисників України від зовнішнього агресора. Вчинки персонажів у романі постають як результат їхньої духовно-емоційної еволюції в умовах мирного життя, виявляючи не тільки особистісну, але й суспільну суть цих людей.
 Література
1. Горлач М. Основи філософських знань: філософія, логіка, етика, естетика, релігієзнавство. : підручн. / М. І. Горлач. – К. : Центр учбової літератури, 2008. – 1028 с.
2.  Положій Є. П’ять секунд, п’ять днів : роман. – К. : Нора-друк, 2016. – 176 с.

8 коментарів:

  1. Скажіть будь ласка, чи плануєте ви продовжувати дослідження обраного аспекту на прикладі роману "Іловайськ" Є.Положія або творів інших аторів про війну на сході України? Якщо так, то які твори плануєте брати до уваги?

    ВідповістиВидалити
    Відповіді
    1. Доброго дня.
      Думаю, що мені б було цікаво попрацювати в дослідженні обраного аспекту і на прикладі інших творів, в тому числі "Іловайськ". Але, найближчим часом буду писати ще одну роботу по цьому ж роману Є. Положія «П’ЯТЬ СЕКУНД, П’ЯТЬ ДНІВ».
      Тому, поки що важко сказати щось конкретне наперед. Але, все можливо.
      Дякую за питання.

      Видалити
    2. Дякую за відповідь! Бажаю успіхів!

      Видалити
  2. Добрий день, скажіть, будь ласка, чому для дослідження ви обрали саме цей твір, чому не "Іловайськ" Є.Положія? Дякую.

    ВідповістиВидалити
    Відповіді
    1. Доброго дня!
      Як і "Іловайськ", роман "П'ять секунд, п'ять днів" оповідає про події війни на Сході.
      Насправді, сама себе часто запитую чому саме цей роман обрала. Мені хотілось дослідити щось нове, майже ніким не досліджене, бути, ніби, першопроходцем. Потім на Запорізькій книжковій толоці потрапила на презентацію Євгена Положія та його нового роману. І отак в один момент вирішила саме його обрати для свого дослідження.
      Але, як я вже написала у попередньому питанні, все може бути.

      Видалити
  3. Доброго вечора! Скажіть, будь ласка, як Ви вважаєте, чи герої роману своїми вчинками та життєвими позиціями доводять тези Ж.-П. Сартра про те, що "людина є вільною у будь-яких обставинах", і що "свобода є фатальним тягарем, якого неможливо позбавитися"?
    З повагою - Альона Манько

    ВідповістиВидалити
  4. Доброго дня. Дякую за питання.
    На мою думку, кожна людина має вибір у будь-яких обставинах: бути вільною чи підкоритись їм. І герої роману саме роблять його, певними вчинками або життєвою позицією, таким чином вирішуючи для себе чи вільні вони чи ні. Тому, можна сказати, що вони доводять тези Ж.-А. Сартра.

    ВідповістиВидалити