неділя, 18 лютого 2024 р.

Литвин Вікторія ПРОБЛЕМАТИКА РОМАНУ Т. ПАХОМОВОЇ «СХИЗМАТИК. ДІТИ КАЇНА»

 

Литвин В. В.

студентка 2 курсу

Запорізький національний університет

Наук. кер.: Горбач Н. В., к. філол. н., доцент

 

ПРОБЛЕМАТИКА РОМАНУ Т. ПАХОМОВОЇ
«СХИЗМАТИК. ДІТИ КАЇНА»

 

Творчий доробок автора – своєрідна рефлексія на процеси та події, що вплинули на реалії життя. Сучасні українські письменники приділяють значну увагу питанням, котрі найбільше хвилюють людство, оскільки їх зображення в художній літературі «є особливо важливим у контексті загальносвітових тенденцій пошуку порозуміння і усвідомлення власної відповідальності за непоширення насильства» [2, с. 5]. Таким принципом при написанні свого твору скористалася Тетяна Пахомова, наділивши його важливим для усвідомлення змістом.

Тож, актуальність дослідження пов’язана з потребою детального окреслення проблематики роману Т. Пахомової «Схизматик. Діти Каїна».

Мета дослідження – визначити порушені проблеми в романі, зважаючи на їхню актуальності в реаліях сьогодення. Реалізація поставленої мети передбачає з’ясування теоретичних основ питання та аналіз проблематики, наявної в романі.

Роман «Схизматик. Діти Каїна» потребує детального вивчення, оскільки дослідники поки не звертали увагу на нього. Існує лише одна рецензія, авторкою якої є І. Власенко [1].  

Осмисливши подані визначення проблематики А. Ткаченком, який трактував цей термін, як «... ряд “кинутих уперед” запитань, що їх ставить митець перед собою, персонажами, добою, буттям, читачами...» [5, с. 150] та Н. Ференц, котра зауважувала, що це «сукупність питань, які вимагають дослідження і розв’язання» [6], варто сказати, що проблематика – це компонент літературного твору, який містить у собі ряд питань, котрі автор прагнув донести читачам та розвивав упродовж усього твору з метою знайти на них відповіді. 

Проблематика – доволі глибокий компонент, і саме через це має кілька напрямків реалізації у творі. Спираючись на дослідження В. Марка, можна виділити такі групи проблем: загальнолюдські, соціальні, філософські, моральні, релігійні тощо [див. 3]. Пояснити їх можна базуючись на нашому досвіді та світогляді, які сформувалися під впливом перебування в соціумі. Загальнолюдські проблеми мають вплив на всіх. Соціальні – виникають внаслідок взаємозв’язку людей. Стосовно моральних питань, доцільно наголосити лише на тому, що вони стосуються вибору особистості. Релігійні проблеми обертаються навколо віри в Бога. Квінтесенція філософських питань заснована на меті змусити читача поринути в думки про буття. Варто наголосити, що філософські проблеми можуть вступати у тісний симбіоз з моральними.

Почати дослідження варто із загальнолюдських проблем, котрі можна назвати провідними, бо навколо подій, які розкривають їх, будується роман «Схизматик. Діти Каїна». Із перших сторінок твору вимальовується одне з найширших питань – Друга світова війна та її вплив на людство. Письменниця обрала для себе стратегію зображення жахів війни через життя звичайної сільської родини. Ще до опису всіх тих страшних подій, що спіткають Дідичів, Т. Пахомова вустами Зосі, мами, чітко дає зрозуміти синові та читачам, що «то не та война, цо ти бавишся з інними хлопаками, кеди корову пасеш» [4, с. 17]. На долю родини випало багато випробувань, котрі провокувала війна: повітряні бої, свідками яких стали діти, жорстоке поводження з військовополоненими та цивільними людьми, які не влаштовували той чи інший політичний режим. Моторошна паралель між сином, Степаном Дідичем, та його батьком, Іваном, котра полягала в закопуванні та розкопуванні односельців, безжально вплинула на психоемоційний стан родини. Дідичі, як і всі інші сім’ї того часу, втрачали житло, друзів, родичів та розуміння одне одного. Війну завжди спричиняють політичні чвари, саме тому проблема ролі політичних діячів та режимів симбіотична з питанням військової агресії. Території ділили між собою країни-вороги: «Тепер Воля-Розвинницька є власністю великої Німеччини» [4, с. 9]. Диктатори також впливали на людей іншими способами, наприклад, знущаючись над тими, хто не погоджується з волею влади. Протягом тривалого виборювання українським народом свободи існували організації, котрі намагалися захистити співвітчизників та пробудити національну свідомість. У своїх рішеннях вони були радикальними та рішучими: «Ми хочемо боротися за державу для українців. І всі ті, хто проти цього, – наші вороги» [4, с. 68]. Актуальність цієї групи проблематики сучасне суспільство розуміє дуже добре, враховуючи перебіг російсько-української війни.

У назві роману «Схизматик. Діти Каїна» закладена не менш важлива група проблем – релігійна. Віра в Бога в романі відіграє важливу роль, тож протягом  твору наголошується, що молитва – спосіб порятунку. Окрім цього, за допомогою релігійних приписів виховувалися діти. Саме через віру дорослі намагалися прищепити підростаючому поколінню правила моральності та любов до навколишнього середовища. З релігійними проблемами пов’язаний містичний аспект твору, який полягає у навідуванні членів родини Дідичів мертвими родичами, котрі на небесах стали янголами. Вони підтримували, допомагали та, навіть, рятували життя: «Ми удвох з Василем ледве врятували тебе. Втікаючи від зла, ти міг примножити його» [4, с. 260].

Моральні та філософські проблеми є невід’ємною частиною світу, бо, незважаючи на тривале існування людства, все одно повторюються одні і ті ж самі сценарії насильства, обмеження свободи дій та вибору, поширення зла та розбрату. Моральна проблематика полягає в негативному впливі воєнного лихоліття на характери та дії персонажів. Війна змусила протагоніста твору, Степана, постати перед складним вибором, усі варіанти якого були аморальні. В цей момент у хлопця відбувався внутрішній конфлікт: «Але ж він не пішак, – до фізичних мук Степана додалися ще й душевні» [4, с. 325]. Стрімке розгортання подій змушувало Степка задумуватися про те, як влаштований світ. Це наштовхує читача на філософські аспекти проблеми, які існують у залежності від моральних. Ще одним прикладом цього є спроба самогубства головного героя.

Останньою для аналізу є соціальна проблематика роману Т. Пахомової «Схизматик. Діти Каїна». Ця група охоплює особливості взаємодії персонажів твору в суспільстві. Враховуючи життєві обставини, що випали на долю кожного персонажа, взаємодія людей далеко не ідеальна. Тут присутнє і домашнє насилля (як щодо дорослих, так і щодо дітей), жорстоке ставлення людей один до одного. Та не все так погано, як може здатися на перший погляд. Т. Пахомова через складні життєві обставини показала справжню дружбу: «Навіть під тортурами не здам своїх товаришів по зброї...» [4, с. 264]. І хоч це була фраза з клятви, але вона правдиво відображає ставлення юнаків один до одного.

Усі проблеми роману переплітаються між собою. Загальнолюдські, спричинені війною та політичними чварами, впливають на всі інші. Під час війни єдиним способом душевного порятунку стає молитва та віра в Бога, що наголошується релігійною групою проблем. З їх допомогою намагалися виховувати моральність, проте не все виходить так, як цього хотіли б дорослі, і зневіра в житті все одно з’являється. Думки про буття та спроба самогубства є прикладом взаємодії філософських та моральних проблем. Абсолютно всі перераховані питання впливають на соціальну групу.

Література

1.   Власенко І. Схизматик. Діти Каїна (відгук на книгу Т. Пахомової), 2021. URL: http://www.flylog.com.ua/shizmatik-diti-kayina-vidguk-na-knigu-t-pahomovoyi/ (дата звернення: 25.01.2024)

2.   Горбач Н. Художня рецепція Голокосту: український контекст : монографія. Дніпро : Український інститут вивчення Голокосту «Ткума», 2021. 176 с.

3.   Марко В. Аналіз художнього твору. Київ : Академвидав, 2013. 280 с.

4.   Пахомова Т. Схизматик. Діти Каїна : роман. Харків : Книжковий клуб «Клуб сімейного дозвілля», 2023. 336 с.

5.   Ткаченко А. Мистецтво слова (Вступ до літературознавства) : підручник. Київ, 2003. 448 с.

6.   Ференц Н. Основи літературознавства : підручник. Київ : Знання, 2011. 431 с.

 

6 коментарів:

  1. Вітаю! Чи мав містичний аспект твору якийсь вплив на інші групи проблематики?

    ВідповістиВидалити
    Відповіді
    1. Вікторія Литвин23 лютого 2024 р. о 09:26

      Добрий день! Дякую за запитання! Містичний аспект твору мав вплив на моральну та соціальну групи проблематики. Померлі, приходячи до своїх родичів, давали поради, котрі впливали на рівень, так би мовити, спілкування з оточуючими, що є прямим доказом впливу на соціальні проблеми роману. Окрім цього, вони підтримували близьких, яких певні події психологічно підкошували. Ця підтримка давала поштовх до переосмислення власних думок та вчинків. Одним з прикладів впливу на моральні проблеми є порятунок Степка від самогубства.

      Видалити
  2. Вітаю, пані Вікторіє! Дякую Вам за цікаву розвідку! Чи відображено в романі вплив Другої світової війни на колективну тожсамість? Дякую!

    ВідповістиВидалити
    Відповіді
    1. Литвин Вікторія23 лютого 2024 р. о 13:19

      Вітаю! Дякую за запитання! Колективна тожсамість простежується протягом всього роману. Наприклад, доля українців у Волі-Розвинницькій. Багато хто втрачав свою ідентичність, підпорядковуючись режимам, які тоді панували на землях.

      Видалити

Примітка: лише член цього блогу може опублікувати коментар.