понеділок, 22 лютого 2021 р.

Старишко О.А. «ПУЛЬС РОЗЧАХНЕНИЙ» ЛЕСІ МУДРАК: ЕМОЦІЙНЕ ЗАБАРВЛЕННЯ ЕРОТИЧНОЇ ПОЕЗІЇ

 

Старишко О.А

студентка 1 курсу

Національний технічний університет  «Дніпровська політехніка»

Наук. кер.: Ромас Л.М., канд. філол. наук, доцент


«ПУЛЬС РОЗЧАХНЕНИЙ» ЛЕСІ МУДРАК: 

ЕМОЦІЙНЕ ЗАБАРВЛЕННЯ ЕРОТИЧНОЇ ПОЕЗІЇ 

У статті виокремлено поняття «емоційність» та осмислено основні мотиви еротичної  поезії  Лесі Мудрак “Пульс розчахнений”. Основна увага приділена сприйманню інтимної лірики    завдяки особливому авторському читанню Лесі Мудрак.

Ключові слова: емоційність, поезія, мистецтво, пристрасть. 

Кращим поєднанням є поєднання непоєднуваного, тобто суміш діаметрально різних компонентів може дати вельми цікавий результат – хто міг би повірити в те, що змішавши пісок із вогнем, ми отримаємо скло, або якщо поєднувати певні продукти у правильній послідовності та стежити за рецептом, то, як результат, можна отримати непогані оладки. Так само і з «Пульсом розчахненим» – накидано багато чого різного та цікавого, але це дуже смачно.

У кожному слові відчувається пристрасть, і якби можна було розібрати цю поезію на окремі літери, то сильне враження від первісного сприйняття  нікуди б не ділося, бо саме звуки слів та букв – це вогні, емоції, спеції, які авторка вміло додає саме для надання певного настрою, темпу та сприймання твору.

Окрім жовтогарячої з відтінком помаранчевого пристрасті в поезії відчувається сум покинутої жінки, а він синій та глибокий, як нічне небо.  Під час прочитання уявляється картина величезного палаючого метеориту, який несеться, полумяно потріскуючи, як потяг метро, спочатку його чутно, потім видно, знову чутно, але вже нестерпно, а потім вже й навіть не видно, але шум ще є, а потім стає все тихіше й тихіше. Так само й з метеоритом – він послідовно зникає, залишаючи після себе лише яскравий хвіст, який теж невдовзі пощезне. Метеорит – це пристрасть, темна й таємнича матерія навколо – жіночий сум, хвіст – це протяжне «Зачекай! Не йди! Не йди! Там – зависоко… там – зависокооооо…. там- за- Ви-сокоооооооооооо!!!!»[1], а шум потягу та тріщання вогню – це звуки-спеції.

Пані Леся Мудрак за авторською подачею своєї творчості схожа на колишню учасницю гурту Fleetwood Mac та «Королеву Рок-н-Роллу» Стіві Нікс. Про цю жінку нерідко розповідають як про одну з могутніх сучасних чаклунокїї музика та слова й досі мають неабиякий вплив на людей, бо навіть під час перегляду запису живих виступів відчуваєш шалену енергетику, яка заряджає та надихає. Стіві вкладає сенс у свої пісні, доносить його до слухачів своїм виконанням, задає певну емоцію. Саме це об’єднує Лесю й Стівіподача творчого матеріалу, яка мовби завершує недоказану історію й заповнює пробіли.

Специфічно, розкуто, незвично, вогняно   саме цими словами схарактеризувати «живе» читання авторкою поезій, записаних на міжнародному фестивалі «Каштановий дім». Це дуже складно, дещо не зрозуміло, але така поезія неможлива без емоційного прочитання.

Сутність емоційності в мистецтві полягає в тому, щоб реципієнт відчув саме те, що намагався донести до нього автор, а це можливо лише завдяки емпатії, що є в кожній людині. Для найкращого розуміння сприймач має  поставити себе на місце митця й замислитися над тим, як і навіщо був створений певний текст, і тільки тоді можна зрозуміти його сутність. У випадку з поезією Лесі Мудрак, зокрема «Пульс розчахнений», саме емоційне та незвичне читання власне авторки є інструментом та певним ключем для сприймання сутності поезії та її цілісності. «Пульс розчахнений» – специфічний твір, до сприйняття якого треба бути готовим. Для його повного розуміння в людині повинна дозріти природня пристрасна сексуальність, яка резонує з творчістю поетеси, а ще людина просто може бути знайомою з багатьма важливим речами нашого життя і через це бути спроможною вповні  оцінити генія Лесі Мудрак.

Література

1. Поезія Лесі Мудрак http://ukrainka.org.ua/node/1724

 

8 коментарів:

  1. Доброго дня. В анотації Ви пишете про виокремлення поняття "емоційність" та мотиви поезії. Можете конкретизувати, адже з розвідки стає зрозумілою Ваша рецепція, а не загальні риси твору?

    ВідповістиВидалити
    Відповіді
    1. Доброго вечора. У нашому дослідженні ми базувалися на власному читанні Лесі Мудрак та суб‘єктивному сприйнятті її поезії, тому включили термін «емоційність» до ключових слів.

      Видалити
  2. Добрий день, дякую за ваше дослідження.
    Які художні засоби використовувала авторка для емоційного забарвлення твору? Які можна виокремити риси еротичної поезії Лесі Мудрак?

    ВідповістиВидалити
    Відповіді
    1. Доброго вечора. Авторка використовує асонанс, алітерацію, епітети та метафори для відображення пристрасних почуттів жінки та урізноманітнення поняття «любов» у своїй еротичній поезії.

      Видалити
  3. Добрий день, дякую за Вашу розвідку, чи можете назвати засоби творення емоційного забарвлення в еротичній поезії Лесі Мудрак?

    ВідповістиВидалити
    Відповіді
    1. Доброго вечора. Велику роль у емоційній забарвленості еротичної поезії пані Мудрак грають стилістичні засоби словотвору, які надають словам певні відтінки и таким чином зображують повний спектр емоцій.

      Видалити

Примітка: лише член цього блогу може опублікувати коментар.