Інформацій- ний лист

Збірники наукових праць

неділя, 18 лютого 2024 р.

Щелинський Дмитро МОТИВ ЗБЕРЕЖЕННЯ РІДНОЇ ПРИРОДИ В «ЛІСОВІЙ ПІСНІ» ЛЕСІ УКРАЇНКИ

 

Щелинський Д.

здобувач освіти 3 курсу, групи 01-21

Центр підготовки і перепідготовки робітничих кадрів № 1, м. Кривий Ріг

Наук. кер.: Федоренко О. Б., к. філол. наук,

викладач української мови та літератури,

 

МОТИВ ЗБЕРЕЖЕННЯ РІДНОЇ ПРИРОДИ

В «ЛІСОВІЙ ПІСНІ» ЛЕСІ УКРАЇНКИ

Люди століттями відчували міцний зв’язок із природою, і ця взаємодія завжди вражала та надихала творчих людей. Одна з найвидатніших українських письменниць Леся Українка у драмі-феєрії «Лісова пісня» не лише яскраво відтворює традиційні образи природи України, а й висвітлює актуальну тему мотивації захисту рідної природи. За допомогою поетичної мови та мальовничих образів Леся Українка дає читачам можливість відчути глибокий зв’язок персонажів із природою, а тема збереження природи стає важливим і вирішальним елементом сюжету.

У «Лісовій пісні» Лесі Українки головну роль у втіленні природних образів відіграє поетична мова. Кожен рядок наповнений метафорою та вишуканим описом, що допомагає читачеві відчути яскраву взаємозалежність героїв та їх натури. Наприклад, такі образи, як «зелені дерева» або «співуча трава» не тільки надають поетичного змісту тексту, а й відображають гармонійне співіснування людини і природи.

Центральною темою п’єси «Лісова пісня» є охорона природи, яка визначає життєвий вибір героїв. Здається, це не лише боротьба за захист лісового світу, а й символічний виклик захисту культурної спадщини та духовної чистоти. Герої виступають не лише як охоронці природи, а передусім як представники духовних цінностей, важливих для українського народу. На кожному етапі дії, герої взаємодіють з природою, яка, своєю чергою, реагує на їхні рішення. Збереження рідної природи стає для героїв важливим кроком у збереженні своєї культурної та ідентичної спадщини, а також є важливим аспектом їхнього внутрішнього світу. Ці аспекти сприяють створенню глибокого зв’язку між мотивом збереження природи та основною тематикою «Лісової пісні».

Ідею гармонії природи й людини письменниця втілила в образі Мавки, берегині лісу. Мавки поєднує в собі духовне багатство і зовнішню красу, ніжність і доброту. Лісова дівчина прокинулася навесні в одязі зеленого кольору. Мавкою захоплювалися всі лісові мешканці, адже вона завжди рішучо ставала на захист природи.

Драма «Лісова пісня» Лесі Українки захоплює чарівною красою мрії, неабиякою глибиною думки і душевною музичною мовою. Письменниця змалювала різнобарвні квіти, подих вітру, шепіт весняної ночі і лісовий дух чарівного Полісся.

Задля розкриття необхідності жити в гармонії з природою, Леся Українка зобразила два протилежні світи: міфологічний царство лісових істот, тобто світ природи, і людський світ звичайних селян. Головний конфлікт між цими двома світами підпорядкований ідеї боротьби за високу мрію, красу і вірність, за гармонійне й вільне життя.

У драмі-феєрії «Лісова пісня» мотив збереження рідної природи виходить далеко за межі охорони екосистеми. Леся Українка подає набагато глибше розуміння важливості природи, яка стає необхідною складовою для збереження духовних і національних цінностей українців.

Література

1.    «Високе світло імені та слова...» : Леся Українка в дослідженнях Олександра Рисака : зб. наук. пр. / Волин. держ. ун-т ім. Лесі Українки, НДІ Лесі Українки ; упоряд. : Н. Сташенко та ін. Луцьк : Вежа, 2007. 428 с.

2.    Волинь філологічна: текст і контекст : зб. наук. пр. Вип. 8 : Леся Українка та зарубіжні письменники / Волин. держ. ун-т ім. Лесі Українки ; упоряд. Т. Левчук ; редкол.: Г. Аркушин та ін. Луцьк, 2009. 334 с.

3.    Іщук-Пазуняк Н. Леся Українка: ідея свободи України у спектрі світової цивілізації : розвідки і доп. Київ : Вид-во ім. Олени Теліги, 2008. 432 с.

4.    Огнєва О.  Східні стежки Лесі Українки. Луцьк : Волинська обл. друк., 2008. 240 с.

5.    Українка Л. Лісова пісня : поезія, драм. Твори ; передм. М. Жулинського; прим. Л. Мірошниченко. Харків : Фоліо, 2011. 636 с.

4 коментарі:

  1. Вітаю)
    Як Ви гадаєте, чи можна Лесю Українку беручи до уваги її драму - феєрію "Лісова пісня", окрім літературної сфери вважати представницею в галузі екології?

    ВідповістиВидалити
    Відповіді
    1. Дякую за цікаве запитання! Предметом екології є різноманітність взаємозв'язків між організмами, їхніми угрупованнями та середовищем існування, а також закономірності функціонування надорганізмових біосистем. Леся Українка цими питаннями не займалася і не розкрила це в "Лісовій пісні", тому, думаю, письменницю не можна вважати представницею екології. Дмитро Щелинський.

      Видалити
  2. Добрий день! Ваше дослідження ілюструє доволі неординарний погляд на "Лісову пісню". Скажіть, а на вашу думку, центральний конфлікт у творі все-таки екологічного характеру чи він більш належить до сфери внутрішнього світу людини, її гармонії з природою?

    ВідповістиВидалити
  3. Дякую за інтерес до творчості Лесі Українки! Думаю, мотив збереження рідної природи безпосередньо пов'язаний з темою "Лісової пісні" - боротьба добра і зла. На мою думку, персонажі-добротворці (Мавка, дядько Лев, Лісовик) люблять природу, стають на її захист. Натомість антидуховні персонажі (Килина, мати Лукаш) знищують красу навколо. Ставлення персонажів до природи залежить від того, чи мають вони в серці "те, що не вмирає". Дякую! Щелинський Дмитро.

    ВідповістиВидалити

Примітка: лише член цього блогу може опублікувати коментар.