неділю, 18 лютого 2024 р.

Клевцова Наталія, Клевцова Анастасія ПІСНЯ ЯК ЗАСІБ ВИРАЖЕННЯ ПОЧУТТІВ ТА ДУХОВНА СКЛАДОВА «ЛІСОВОЇ ПІСНІ» ЛЕСІ УКРАЇНКИ

 

Клевцова Н. В.

магістр за спеціальністю «Початкова освіта»

Клевцова А. К.

студентка 4 курсу

Кам’янський музичний коледж ім. М. Скорика

 

ПІСНЯ ЯК ЗАСІБ ВИРАЖЕННЯ ПОЧУТТІВ ТА ДУХОВНА СКЛАДОВА «ЛІСОВОЇ ПІСНІ» ЛЕСІ УКРАЇНКИ

 

         Лісова пісня – це твір, що представляє духовний простір української культури, в якому поєднуються міфологічні мотиви з реальними особистостями. Сакральність та значущість цього твору підкреслює музика, роль якої є провідною. Саме музика Лукаша пробуджує Мавку та її почуття до нього.

 

«Мавка: А хто мене збудив-

Лісовик: Либонь, весна.

Мавка: Весна ще так ніколи не співала,

як отепер. Чи то мені так снилось-

Лукаш знов грає [мелодія № 5].

Ні... стій... Ба! чуєш-.. То весна співає-

Лукаш грає мелодію № 5, тільки ближче.

Лісовик: Та ні, то хлопець на сопілці грає.»

Та роль музики на цьому не завершується – вона являє собою прояви почуттів в найгостріші моменти драми-феєрії, коли більш яскравим способом виразити емоції неможливо. Недарма навіть Леся Українка не інтерпретувала музичні композиції у форму літературного опису, а додала номери мелодій у текст. Це – народні волинські наспіви і фольклорні мотиви, які вона обрала для виразу почуттів різних героїв тексту, найчастіше – Мавки та Лукаша. Ці 16 мелодій зустрічаються протягом тексту і дають читачу додаткову можливість відчути всю емоційну складність переломних моментів твору. Авторкою пронумеровано музичні твори, які вона пропонує; і вона підписала в кожній музичній сцені, яка саме музика повинна звучати. Музика дарує можливість побачити щось особисте, глибоко впливає і «торкається» глядача при постановці на сцені. Та при  вивченні «Лісової пісні» за освітньою  програмою важливо врахувати музичний аспект. Роль Лесі Українки полягає також у музичному оформленні, особливому баченні переплітанні мелодії зі словом.

Музика є головною рушійною силою любові Мавки до Лукаша. Саме цей дар робить його в очах Мавки надприродною істотою, а не звичайним хлопцем. Мавка возвеличує його і надає йому тих рис, яких, можливо, в Лукаша й не було.

Сум, тільки сум відчуває Мавка, коли йде за Лукашем. Життя серед людей не приносить їй щастя і вона намагається його повернути, вдягнувшись в святкові шати. Вона думає, що таке вбрання допоможе їй: «і щастя упаде мені до ніг, благаючи моєї ласки!». Врешті-решт, після тиску з боку матері і оточуючих, необхідності жити, як усі люди, Лукаш піддається впливу і визнає себе земним хлопцем, який повинен жити в шлюбі з земною дівчиною. В нього немає сили волі протидіяти обставинам. І свій життєвий шлях він завершує з сопілкою в руках та маревом про істинне кохання, яке він втратив через свою поступливість. Він втратив свою долю.

«Вітер збиває білий цвіт з дерев. Цвіт лине, лине і закриває закохану пару, далі переходить у густу сніговицю. Коли вона трохи ушухла, видко знов зимовий краєвид, з важким навісом снігу на вітах дерев. Лукаш сидить сам, прихилившись до берези, з сопілкою в руках, очі йому заплющені, на устах застиг щасливий усміх. Він сидить без руху. Сніг шапкою наліг йому на голову, запорошив усю постать і падає, падає без кінця…».

«Лісова пісня» як окреме видання вийшла 110 років назад, в січні 1914-го. До цієї версії Леся Українка додала волинські народні мелодії. Вивчаючи цей твір пропонується звернутись до музики як до визначаючого фактору для сприйняття учнями. Авторка розподіляє мелодії вздовж твору за номерами, щоб надати йому певного звучання і композиції. Емоційне сприйняття твору залежить від того, яким чином його представить викладач.

Також добре, якщо буде додано розповідь або презентацію із зануренням до теми волинського краю, його фольклору та природних особливостей екосистеми. Можлива театральна постановка окремої сцени. І найважливіше не забути основний заклик, який Леся Українка вклала у монолог Мавки: «грай же, коханий, благаю!».

 

Література

1.     Лісова пісня – Леся Українка. УкрЛіб, бібліотека української літератури : веб-сайт. URL: https://www.ukrlib.com.ua/books/printit.php?tid=508&page=9 (дата звернення: 19.02.2023).

2.     Леся Українка – Лісова пісня. Леся Українка, енциклопедія життя і творчості : веб-сайт. URL: https://www.l-ukrainka.name/uk/Dramas/LisovaPisnja/Addendum.html?fbclid=IwAR2_vgAtgT9l3vDS6BBtkrrcwCPgBjZ_7bi--K212Zt9Dxg1Xn-OMUPiTaI (дата звернення: 19.02.2023).

3.     Лісова пісня. Вікіпедія : веб-сайт. URL: https://uk.m.wikipedia.org/wiki/%D0%9B%D1%96%D1%81%D0%BE%D0%B2%D0%B0_%D0%BF%D1%96%D1%81%D0%BD%D1%8F (дата звернення: 19.02.2023).

4 коментарі:

  1. Добрий день! Мене зацікавило Ваше дослідження. На Вашу думку, як пісні допомагають розкрити характер Мавки? Дякую.

    ВідповістиВидалити
  2. В піснях Лукаша розкриваються справжні почуття Мавки, її здатність Любити і прощати, ЇЇ жертовність і здатність відступити, якщо почуття не мають взаємності, нерозділене кохання змінює її майбутнє.

    ВідповістиВидалити
  3. Добрий день, пані Наталіє та пані Анастасіє! Дякую вам за цікаву розвідку! Чи є музика невід'ємною частиною твору? Чи радше супроводом? Дякую!

    ВідповістиВидалити
    Відповіді
    1. Добрий день. Так, музику тут не можна відділити від твору, вона вписана власноруч Л. Українкою і дуже сильно впливає на сюжет. Можна навіть сказати, що сюжет розгортається завдяки музиці. Дякую за питання.

      Видалити

Примітка: лише член цього блогу може опублікувати коментар.